
Mirjam Wigboldus over samenwerken
Mirjam Wigboldus over samenwerken:
‘Cliëntvraag meer centraal in organisatie van zorg’
De vorming van regio’s binnen Trajectum (eind 2023) heeft een impuls gegeven aan zowel de in- als externe samenwerking. ‘We werken hard om de cliëntvraag meer centraal te stellen in hoe we de zorg organiseren’, zegt Mirjam Wigboldus, die als directeur Zorg samen met collega-directeuren Petra van Gennip (Ontwikkeling) en Jeroen van Oijen (Bedrijfsvoering) deze taak op zich neemt in regio Oost. “Daarom stond het jaar 2024 vooral in het teken van verbinding.”
Met de regio’s Oost en Noord als nieuwe basis voor de organisatie van zorg, ontstaat er meer samenhang tussen de verschillende behandellocaties en -mogelijkheden. “We denken niet meer in sectoren, maar richten ons vooral op de trajecten die cliënten doorlopen en wat zij in welke fase nodig hebben”, legt Mirjam uit. “Zo werken we aan één duidelijke zorglijn, ook als iemand naar een andere groep of locatie gaat. We verwachten door deze aanpak de instroom, doorstroom én uitstroom van cliënten te verbeteren. Dit speerpunt binnen Trajectum blijft een grote uitdaging, al verwachten we stappen te maken door de zorg beter rondom cliënten te organiseren.”
Doorlopend behandeltraject
“Behandellocaties en afdelingen zijn geen eilanden”, vervolgt Mirjam. “Ze zijn deel van een groter geheel waarbinnen cliënten door passende behandeling kansen krijgen om binnen hun mogelijkheden te leren en te groeien. Daarom zien wij – naast de behandelprogramma’s zelf – óók zaken als zinvol werk, invulling van vrije tijd en een gezond, positief leefklimaat op de afdeling als onderdelen van een doorlopend behandeltraject. Om medewerkers van deze visie bewust te maken én hen meer handvatten aan te reiken, zijn we in 2024 gestart om teams in regio Oost te trainen op tools als Triple-C en SafePath. Daarbij wisselen deelnemers van verschillende afdelingen onderling uit over hun aanpak. Dat blijkt inspirerend en zo leren medewerkers ook van elkaar.”
Beweging naar buiten
Behandelmogelijkheden breder beschikbaar maken, reikt volgens Mirjam verder dan alleen Trajectum. “Daarom hebben we in regio Oost ook het samenspel met diverse ketenpartners in 2024 verder verdiept. Sinds augustus schuiven onze nieuwe idu-coördinatoren (in/door/uitstoom, red.) aan bij externe zorgtafels, om de mogelijkheden voor uitstroom te vergroten, passend bij het zorgtraject dat cliënten doorlopen. Als organisatie maken wij een transitie door van langdurig verblijf naar gerichte behandeling, waarbij we bewust een beweging naar buiten maken. De ondersteuningsbehoefte van cliënten is leidend in dat traject. Aan ons de uitdaging om de zorg daar zo goed mogelijk omheen te organiseren, intern én in samenspel met zorgpartners.”
